Sunucu Kurulumu-Yönetimi

      Sunucu kurulumu ve yapılandırılmasının önemini anlatmadan önce hiç şüphe yok ki günümüzde firmaların sahip oldukları en önemli değerlerden birisi de kurumsal ve ticari verileridir. Dolayısı ile bu verilerin güvenliği ve erişileblirliği firmalar için hayati önem arz etmektedir.
Bilgisayar ve Sunucu (Server) sayınız ne olursa olsun çalışanlarının yada müşterilerin bilgiye sürekli erişimi ve yeni verilerin sisteme zamanında ve hızlı olarak işlenebilmesi önemlidir. Bu nedenle yapılan Sunucu (Server) yatırımlarının firmanın büyüme hedefleri ve hizmet kalitesi göz önünde bulundurularak belirlenmesi ve uygulanması gerekmektedir.
Tokoğlu Bilişim Teknolojileri , Sunucu (Server) çözümlerinde uluslararası geçerliliğe sahip sektörde kendini kanıtlamış markaların ürünlerini kullanmaktadır. Global markaların ürünleri ile firmanızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda en iyi fiyat / performans çizgisine sahip ürünlerle Sunucu (Server) ihtiyaçlarınıza, doğru ve güvenli çözümler sağlamaktayız.
Giriş seviyesi workgroup Sunucu (Server) çözümlerinden, cluster, rack çözümler, yüksek erişilebilirlik özelliklerine sahip Sunucu (Server) çözümlerine kadar geniş bir yelpazede projelendirme, uygulama ve destek hizmetlerimiz ile her zaman yanınızdayız.

Sunucu (Server) temin kurulum ve yapılandırma süreci 
Teknik araştırmalar ve karşılıklı müzakereler sonucu, işletmenizin ihtiyaç duyduğu Sunucu (Server) yada Sunucular (Server) donanımsal olarak belirlenir ve temin edilir.
İhtiyaçlarınız göz önünde bulundurularak kullanmanız gereken işletim sistemleri ve yazılımlar belirlenir ve yazılımlar temin edilerek gerekli kurulumları yapılır ve lisanslanır. (Windows Server 2003- 2008-2012 vb…)
Kurulan işletim sistemi üzerine ihtiyacınız olan hizmetler (DHCP-WEB-DNS-FTP-MAIL-NAS-SAN vs..) kurularak konfigürasyonları yapılır.
İşletmenizin ihtiyaç duyduğu yada önceden kullanıdığınız Ticari ve kurumsal yazılımlar belirlenir ve kurulumları gerçekleştrilir.
Sistemin kısmen güvenliği sağlanarak gerekli teknik testler yapılır ve sistem tamamlanarak devreye alınır.
Kurulumunu gerçekleştirdiğimiz Sunucular (Server) için sizlere konusunda uzman kadromuz ile anında Teknik Destek sunmaktayız.
Sizde, işletmenizin ihtiyaç duyduğu ürünlerin belirlenmesinde ve bu ürünlerin doğru konumlandırılmasına, mevcut altyapıya uygun tasarlanıp kurulmasına, yüksek verimlilikte çalışmasına, oluşan hataların en hızlı ve etkin bir şekilde giderilmesine kadar bir çok alanda Baba Bilgisayar ‘den proesyonel destek alabilirsiniz.
Bu kapsamda sizlere sunacağımız hizmetler şu şekilde sıralanabilir;
Active Directory Tasarım ve Kurulumu
Active Directory Migration
Domain Controller
Exchange Server Hizmetleri
Exchange Server Migration
Terminal Server Kurulumu
Database Server Kurulumu

IIS Hizmetleri

Group Policy Çözümleri
Microsoft Server 2003-2008-2012 Kurulum ve Yapılandırılması
Microsoft ISA Firewall & Proxy Server Çözümleri
Web Server – Sunucu Kurulumu ve Yapılandırılması
Mail Server – Sunucu Kurulumu ve Yapılandırılması
Ftp Server – Sunucu Kurulumu ve Yapılandırılması
Proxy Server – Sunucu Kurulumu ve Yapılandırılması
Linux Server – Sunucu Kurulumu ve Yapılandırılması

Tokoğlu Bilişim Teknolojileri, konusunda uzman personeli tarafından profesyonel management (sunucu yönetim) hizmetleri kapsamında proje ihtiyaçlarınız doğrultusunda sunucularınız için kurulum,yönetim,bakım ve teknik destek hizmeti sağlamaktadır.
Aylık bakım anlaşması kapsamında yada acil ihtiyaçlarınıza yönelik farklı SLA (Service Level Agreement) seviyelerinde bünyesinde yetkin bilişim personeli olmayan veya personeli olmasına rağmen destek alma gereksinimi duyan firmalar için sunucu donanım, işletim sistemi (Linux,Windows) ,uygulama (Web Server,Veritabanı,Mail Server vb) kurulumu ve yönetimi, veri yedekleme,sunucu uygulama güvenlik,bakım ve performans yönetimi ,arıza ve teknik destek hizmetleri verilmektedir.
Sunucu yönetimleri ile sunucuzun günlük iş kapasitesi, çalışma esnasında yaşanan sorunlar ve bunların çözümlenmesi, kullanıcıların ilgili verilere sağlıklı ve hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri, mevcut verilerin güvenli bir şekilde işlenmesini sağlamak gibi pek çok kontroller periyodik olarak gerçekleştirilir ve talep edilmesi durumunda bu veriler raporlanarak işletmenizin yönetim birimlerine teslim edilir.
Mevcut iş akışınızın duraksamadan nominal seviyede devam edebilmesi için, oluşabilecek problemlerin önceden tespit edilebilmesi yada oluşan problemin en kısa sürede çözümlenmesi gerekir. Bu koşulların sağlanabilmesi içinde mutlaka Sunucu Yönetimi konusunda profesyonel destek almanız gerekmektedir.
Sunucular ile Masaüstü Bilgisayarlar Arasındaki Farklar

Performansının yüksek olması: Çoklu kullanıcıya hizmet edeceğinden, çoklu işlemci desteği, hızlı raid bir disk sistemi, yüksek kapasitede bellek miktarı fazla CPU barındırmalıdırlar.
Genişletilebilir olması: Kullanılan sunucunun ihtiyaçlara göre ne kadar güncelleştirilebileceği. Örneğin, artan yüke karşılık işlemci sayısını veya hızını artırabiliyormu, bellek miktarı ne kadar artabilir. İşletim sistemi ile uyumlulukları.
Ayaktalık: Kullanılan donanımlar yedekli olmalı arıza çıktığında sunucu içinde bulunan yedek donanım otomatik olarak devreye girmeli sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmeli.
Güvenlik: Son zamanda gerek kişisel bilgisayar gerek sunucu tarafında güvenlik kavramı önem kazanmış başlı başına bir konu haline gelmiştir bu noktada sunucuların güvenliği her şeyden daha önemlidir.
Tokoğlu Bilişim Teknolojileri, Sunucu Yönetimi konusundaki deneyimlerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacaktır.
Bu kapsamda sizlere sunacağımız hizmetler şu şekilde sıralanabilir;
Active Directory Yönetimi
Active Directory Migration
Domain Controller Sunucu Yönetimi
Exchange Server Yönetimi
Exchange Server Migration
Terminal Server Yönetimi
Database Server Yönetimi
IIS Hizmetleri Yönetimi
Group Policy Çözümleri ve Yönetimi
Microsoft Server 2003-2008-2012 Yönetimi
Microsoft ISA Firewall & Proxy Server Yönetimi
Web Server – Sunucu Yönetimi
Mail Server – Sunucu Yönetimi
Ftp Server – Sunucu Yönetimi
Proxy Server – Sunucu Yönetimi
Linux Server – Sunucu Yönetimi